Jaki tunel foliowy wybrać

By 0
Jaki tunel foliowy wybrać

Gdy zdecydujemy już, iż warto zainwestować w tunel foliowy, należy zastanowić się, jaki tunel wybrać? O czym zatem należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, należy wybrać miejsce pod naszą uprawę. Pamiętajmy, iż najlepiej by było to miejsce chociaż częściowo osłonięte od wiatru np. budynkiem. Wyznaczenie terenu pod inwestycję dostarczy nam też istotnej informacji o maksymalnej powierzchni, jaką będziemy mogli przeznaczyć pod naszą uprawę, determinując niektóre elementy konstrukcji tunelu jak np. długość całkowita, czy, w pewnym stopniu, szerokość naw.

Po drugie, należy określić jaką uprawę lub uprawy będziemy stosowali. W przypadku hodowania roślin w glebie warto co jakiś czas zmienić gatunek uprawy, by nie doszło do „zmęczenia” gleby – w takiej sytuacji warto tak dostosować parametry tunelu, by był on dość uniwersalny. Z drugiej strony, jeśli planujemy na przykład uprawę w skrzyniach, wielodonicach, czy innym, podobnym systemie, wówczas problem jałowienia gleby nie będzie nas dotyczył. Niezależnie od obranej strategii musimy wyliczyć optymalną szerokość nawy, jak i wysokość słupka bocznego. Mając na uwadze zarówno wymagany rozstaw między rzędami sadzonek, jak i standardowe rozpiętości naw (tj. 6, 7, 8 i 9 m) musimy ustalić jaka konstrukcja pozwoli najefektywniej wykorzystać teren wyznaczony pod inwestycje. Wybrana uprawa będzie też wpływać na wysokość słupa bocznego – dla upraw wysokich, jak na przykład maliny, czy pomidory zalecamy wysokość ok 160 cm, zaś dla upraw niższych, jak truskawka, czy borówka, wystarczą słupki o wysokości do 130 cm. Oczywiście nie są to sztywne ograniczenia i rolnicy nierzadko decydują się na tunele znacznie wyższe, z wysokością boczną dochodzącą do dwóch metrów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wysoka i szeroka konstrukcja, oprócz oczywiście potrzeby utrzymania ciężaru własnego, jest znacznie bardziej narażona na działanie podmuchów wiatru. Z tego też tytułu nie warto oszczędzać na materiale wykorzystanym do postawienia konstrukcji. I choć plastikowe elementy mogą wydawać się kuszące, jako że są znacznie lżejsze i tańsze, to jednak należy pamiętać, że jest on też znacznie mniej odporny na rozrywanie, a także na zmiany temperatur (a szczególnie – długotrwałe przymrozki). Rury metalowe dużo lepiej nadają się do tego typu konstrukcji. Najlepszym zaś rozwiązaniem są rury ocynkowane, które charakteryzują się nie tylko trwałością, ale też nieomal całkowitą odpornością na korozję, co w praktyce gwarantuje, że konstrukcja przetrwa wiele lat.