Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

By 0
Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Każda osoba która chciała by zakupić tunel foliowy musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym, oczywiście, na najbardziej podstawowe – dlaczego w ogóle warto mieć tunel foliowy?


Do podstawowych zalet tuneli foliowych należy zaliczyć: szybszy wzrost roślin, a zatem możliwość zebrania plonów wcześniej, a także znacznie bardziej obfite zbiory – w stosunku do uprawy pod gołym niebem. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, tunele foliowe chronią nasze uprawy przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim intensywnym deszczem, śniegiem, wiatrem czy gradem. Należy jednak pamiętać, że folia, choć stosunkowo odporna na otarcia, czy przebicia, charakteryzuje się jednak ograniczoną odpornością i intensywny grad może ją uszkodzić. Podobnie jest w przypadku wiatru – choć tunele wzmacniane są szeregiem odciągów przymocowanych do kotw wkręconych w ziemię – warto tunel ustawić w miejscu w miarę możliwości osłoniętym od wiatru.
Jednocześnie, przykrycie uprawy folią pozwala na stworzenie specyficznego mikroklimatu – kubatura tunelu pozwala na akumulację ciepła, szczególnie w okresie wczesnej wiosny, czy późnej jesieni. Innymi słowy, zmniejsza dobową amplitudę temperatur, niwelując na przykład negatywne skutki przymrozków – z uwagi na zebrane wewnątrz tunelu podczas dnia ciepło. Oznacza to, że prace można rozpocząć dużo wcześniej, co w efekcie spowoduje, iż plony pojawią się szybciej. W przypadku na przykład papryki, ogórków, czy pomidorów jest to nawet o 3 tygodnie szybciej, niż w przypadku uprawy tradycyjnej. Ponadto warto podkreślić, iż tunele mogą chronić uprawy przed wtargnięciem zwierząt – w tym ptaków.
Jednocześnie tunel foliowy pozostaje znacznie tańszą alternatywą niż na przykład bardziej tradycyjna szklarnia.
Ponadto, dzięki możliwości stworzenia specyficznego mikroklimatu, tunele foliowe pozwalają na uprawę nietypowych, w tym egzotycznych roślin. Kultywacja na przykład arbuza, mini kiwi (aktynidia ostrolistna), cucamelona (zwanego też melonem mysim) poza tunelem foliowym byłaby w naszym klimacie niezwykle trudna, a nierzadko wręcz właściwie niemożliwa. Dodatkowo, tunele pozwalają na zastosowanie systemów wspierających wegetację, takich jak system irygacyjny, systemy nawadniania, czy nagrzewnice, dzięki czemu rośliny mogą się jeszcze szybciej i bujniej rozwijać.